Kogo możemy leczyć?
Jak wygląda leczenie w domu?

REJESTRACJA
pon-pt 8.00-17.00

800 800 860

INFOLINIA

801 358 808

Żywienie drogą przewodu pokarmowego (dojelitowe) - co to jest?

Żywienie dojelitowe (czyli żywienie drogą przewodu pokarmowego) jest to jedna z form leczenia żywieniowego, polegająca na podawaniu substancji odżywczych, wody, białka, elektrolitów, pierwiastków śladowych do światła przewodu pokarmowego drogą inną niż doustna, w praktyce za pomocą zgłębników (sond) dożołądkowych/ dojelitowych lub przetok odżywczych. Podstawowym ograniczeniem tego typu leczenia jest konieczność prawidłowej funkcji przewodu pokarmowego, dlatego podstawowymi przeciwwskazaniami do tego typu leczenia jest niedrożność przewodu pokarmowego, brak prawidłowej czynności jelit, nieustępliwe biegunki lub zaburzenia wchłaniania jelitowego.

Droga podaży diety. W przypadku wskazań do czasowego wdrożenia żywienia dojelitowego konieczne jest założenie zgłębnika dożołądkowego. Grube cewniki PCV (16-18 Ch), stosuje sie do podawania zwykłej zmiksowanej diety kuchennej. Grube zgłębniki PCV, szczególnie utrzymywane zbyt długo, mogą być jednak przyczyną wielu groźnych powikłań: martwicy przegrody nosa, martwicy tkanek przełyku i perforacji, zapalenia zatok obocznych nosa i zapalenia ucha środkowego, zwiększają ryzyko refluksu żołądkowo-przełykowego i zachłystowego zapalenia płuc. Nie powinny być utrzymywane dłużej niż 10 dni. W sytuacjach, gdy karmienie przez zgłębnik konieczne jest przez dłuższy czas, należy zastosować cienki poliuretanowy lub silikonowy zgłębnik (np. Flocare PUR), z którego korzystanie obarczone jest znacznie mniejszą liczbą powikłań. Przez taki jednak zgłębnik może być podawana jedynie dieta przemysłowa o płynnej konsystencji (np. Nutrison/ Fresubin Standard lub Nutrison/ Fresubin Energy) nawet do 6 tygodni. W przypadku konieczności długoterminowego prowadzenia żywienia (często przez całe życie chorego) konieczne jest założenie sztucznego dostępu do przewodu pokarmowego (tzw. przetoki odżywczej) – dożołądkowej lub dojelitowe. Najczęściej stosowaną przetoką odżywczą obecnie jest PEG.

PEG (przezskórna endoskopowa gastrostomia) polega na założeniu cewnika wprowadzanego przez ścianę jamy brzusznej do żołądka przy pomocy gastroskopu. Zabieg przeprowadza się w warunkach sali operacyjnej, najczęściej w znieczuleniu ogólnym. W przeciwieństwie do starych metod inwazyjnych nie wymaga jednak otwarcia jamy brzusznej i zabiegu operacyjnego. PEG jest zrobiony z silikonu, a więc z materiału nie dającego odczynów zapalnych, nie powodującego powstawania odleżyn przy długotrwałym kontakcie ze skórą, czy ze ścianą żołądka.. Może służyć on tak długo jak jest to konieczne (miesiące, czy nawet lata). W razie konieczności, przy uszkodzeniu PEG-u przez długotrwałe używanie, może być on łatwo wymieniany na nowy. Warunkiem bezwzględnie koniecznym do zastosowania opisanej metody jest drożność przełyku.